28 lutego 2018 r. uczniowie klas V i VI mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Panem Piotrem Rychłym – profilaktykiem i pedagogiem resocjalizacji, który przybliżył im tematykę zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.

cyber1

Uświadomił uczniom, że cyberprzemoc może przybierać różne formy. To:

• publikowanie ośmieszających filmów lub zdjęć, bez zgody osoby zainteresowanej,
  • publikowanie wulgarnych, prześmiewczych komentarzy i wpisów, kierowanych do konkretnych osób,
  • włamania na konta serwisów społecznościowych,
  • nękanie telefonami i SMS- ami,
  • podszywanie się pod inne osoby,
  • wykluczanie ze społeczności internetowych,
  • tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów.

Nieletni sprawca cyberprzemocy bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego czyn – określany przez niego jako żart, złośliwość, zwykły lajk, jest aktem przemocy i może być wykroczeniem lub nawet przestępstwem. Nieznajomość prawa nie może być jednak usprawiedliwieniem. Będąc ofiarą cyberprzemocy należy reagować wykorzystując chroniące nas przepisy prawa.

cyber2

Gdzie szukać pomocy?

Strony internetowe:

www.dyzurnet.pl

www.dzieckowsieci.pl

www.116111.pl

Telefony zaufania:

• 116 111 – ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (przez 7 dni w tygodniu, godz. 12 – 22, połączenie bezpłatne)
  • 800 12 12 12 – telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 8.15 – 20.00)