foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

sp1bystra.pl



Dziennik elektroniczny

Logowanie do dziennika elektronicznego

Logowanie

Laboratoria przyszłości

Zobacz

Facebook

Zapraszamy na szkolnego Facebook'a

OK

Dni dodatkowo wolne

DNI DODATKOWO WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH w roku szkolnym 2023/2024

OK

SPB

Karate

4 IX 2023 o godzinie 9:15 msza  święta w Kościele  Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej

10:00 rozpoczęcie roku szkolnego na sali gimnastycznej w szkole

po akademii odbędą się spotkania w klasach

 

371248365 1565570517550422 3773428961998793864 n

Plany zajęć pozostałych klas są dostępne w dzienniku elektronicznym


Poznaj Polskę" w powiatowych szkołach - Starostwo Powiatowe w Pucku

Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę”. Kwota otrzymanego dofinansowania to 5.000 złotych dla uczniów klas I-III oraz 5.000 złotych dla uczniów klas IV-VIII. Dzięki dofinansowaniu, w czerwcu, zorganizowane zostały bliźniacze wyjazdy klasy III oraz klas VI i VII do Zakopanego. Celem wycieczek było zapoznanie z dorobkiem kulturowym górali, rozbudzenie zainteresowania polską historią, kulturą, podziwianie piękna ojczystej przyrody, integracja uczniów oraz promowanie aktywnego wypoczynku.

Wybraliśmy Zakopane jako specyficzne geograficznie, kulturowo i historycznie miasto Polski. Miasto najwyżej położone w kraju. Miejsce w którym można usłyszeć historie o zbójnikach i ukrytych w górach skarbach. W którym mieszkali, tworzyli, działali wielcy Polacy.

Program wyjazdu obejmował spacer po mieście, zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.

Zwiedzając miasto, zwróciliśmy uwagę na specyficzną zakopiańską zabudowę, dawne drewniane budownictwo, wspaniale zachowane zabytki. Przeszliśmy ulicą Tytusa Chałubińskiego, któremu oddano hołd za pomoc w czasie epidemii cholery (1873r.). Prócz tego uhonorowano go pomnikiem autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Na ulicy Krupówki 10 odwiedziliśmy jedno z najstarszych muzeów regionalnych w kraju – Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. Zwiedzanie go było ciekawą lekcją historii, zapoznaniem z bogactwem regionu. Z wypiekami na twarzy chłonęliśmy tworzoną przez górali historię Podhala. Oprowadzani przez przewodnika obejrzeliśmy wszystkie trzy części muzeum: etnograficzną, przyrodniczą i historyczną. Przybliżyło nam to wiedzę o budowie geologicznej i „żywej” przyrodzie Tatr. Poznaliśmy bliżej kulturę ludową Podhala, sztukę związaną z tym regionem.

Starsze klasy odwiedziły także Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma. Ten znany w świecie kompozytor ostatnie lata spędził właśnie w Zakopanem. W willi Atmie, gdzie mieszkał, utworzono jedyne na świecie muzeum biograficzne kompozytora. Sam dom jest przykładem stylu zakopiańskiego, wprowadzonego do architektury przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. W muzeum obejrzeliśmy liczne pamiątki: listy, rękopisy, rzeczy osobiste, zrekonstruowany gabinet kompozytora. Zapoznaliśmy się z informacjami o życiu i twórczości Karola Szymanowskiego, jego kontaktach z Zakopanem i folklorem Podhala. Poznaliśmy biografię twórcy, poczuliśmy klimat czasów, w których żył i tworzył.

Wycieczki były doskonałym sposobem na poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego Polski, świetną okazją do budowania postawy patriotycznej, sposobem na integrację uczniów. Zakopane, dzięki swojej ciekawej historii, oryginalnej kulturze i wspaniałej przyrodzie było znakomitym wyborem na szkolną wycieczkę.

Zadowoleni, pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień wróciliśmy do domów. Wiedzę na temat historii i kultury regionu, majestatyczny widok Tatr, przepiękne zabytki, specyficzny klimat Krupówek i smak zakopiańskich oscypków zapamiętamy na całe życie.

 

 zak zak2

2 marca Paulina Pilarz, uczennica klasy VIII przystąpiła do trzeciego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki

WhatsApp Image 2023 03 03 at 14.57.54 1WhatsApp Image 2023 03 03 at 14.57.54

 

Zdjcie WhatsApp 2023 01 09 o 151642

plakat bezpieczne ferie1

2023 Copyright SP1Bystra Rights Reserved